Rodyti turinį


Skrebinimas - kas tai?

Forumo taisyklės, naujienos, svarbūs pranešimai.
Karts nuo karto paskaitykite.

Moderatoriai: vavka, adminSkrebinimas - kas tai?

Standartinė admin » 2009 Lie 30 12:05

Skrebinimas - kas tai?

Vieno tikslaus atsakymo į šį klausimą nėra. Iš anglų kalbos (scrapbooking) verčiama kaip įvairių skiautelių (scrap –skiautelės, iškarpos) klijavimas prie/ant nuotraukų jų pagražinimui į knygą ar albumą. Tačiau šis vertimas labai ribotas, skrebinimu užsiimantiems žmonėms tai daug daugiau.

Pirmiausia – tai šeimos ar asmeninės istorijos pasakojimas, tai prisiminimų, brangių akimirkų perdavimas iš kartos į kartą. Tai originalus nuotraukų albumų ar atskirų nuotraukų dekoravimo būdas jas puošiant, aprašant ir tokiu būdu įamžinant savo, savo šeimos istoriją, atsiminimus, susijusius su svarbiais įvykiais, brangiomis akimirkomis (tai gali būti vaiko piešiniai, pirmoji nukirpta plaukų sruoga, pirmas meilės laiškelis, išdžiovinta gėlė, bilietas į teatrą ar kiną, kelionės bilietai ir t.t.). Tai lyg savotiškas iliustruotas dienoraštis.

Šiek tiek istorijos

Jau XV amžiuje buvo paplitusios knygos, kuriose buvo rašoma kaupiama pati įvairiausia informacija. Tiek svorio pokyčiai, eilės, receptai tiek maldos, prisiminimai, kasdienybės aprašymai ir pan. nesistengdami viso to prisiminti, žmonės tiesiog imdavo ir užsirašydavo bei iliustruodavo savo užrašus.

Karalienės Viktorijos laikais ėmė plisti draugystės knygos, kurios buvo kuriamos ne tik sau, bet ir dovanai. Jaunos moterys kurdavo atminimų knygas bei lankytojų albumus, kuriuose buvo galima rasti svečių parašus, aprašymus, pasakojimus ar prisiminimus. Albumai buvo puošiami įvairiausiomis skiautelėmis, kortelėmis, atvirutėmis, įmantria rašysena, eilėmis ir net šeimos ar asmeninėmis fotografijomis. Tai buvo tarsi užrašinės, kaupiančios kasdienę informaciją, tačiau nepaprastai išdabintos.

Įdomus faktas - Markas Tvenas taip pat buvo skrebinimo entuziastas. Jis skirdavo visą sekmadienį šiam savo laisvalaikio užsiėmimui, vėliau savo išpuoštas knygas parduodavo.

Populiarėti skrebinimas pradėjo 80-aisiais, 90-aisiais. Šiandien mes matome sunkiai suvokiamą skrebinimui skirtų priemonių įvairovę, įvairiausias šio laisvalaikio užsiėmimo kryptis, rūšis. Labiausia jis paplitęs Jungtinėse Amerikos Valstijose bei vakarų Europoje.

Lietuvoje skrebinimo virusas plinta po truputį, tačiau jau galima įsigyti įvairių skrebinimui skirtų priemonių, keliose lietuviškose pokalbių svetainėse rasti informacijos apie šį užsiėmimą, susipažinti su įvairiomis nuotraukų dekoravimo technikomis bei susirasti bendraminčių.
Viena puiki vieta kur galima bendrauti yra scrapping.lt

Keletas skrebinimui būdingų bruožų

Pirmiausia, tai specialios šiam nuotraukų dekoravimo būdui naudojamos priemonės. Išskirtinis jų bruožas yra tai, jog priemonės žymimos acid-free terminu. Acid- free – be cheminių rūgščių. Prekės, pažymėtos tokiu būdu, turi neutralų pH. Tai svarbu kadangi dirbama su nuotraukomis, o skrebinimo tikslas – nuotraukų bei su jomis susijusių prisiminimų išsaugojimas kuo ilgesniam laikui, perdavimas ateinančioms kartoms. Rūgštys lengvai pereina iš vienos medžiagos į kitą ir gali rimtai pakenkti nuotraukoms.

Egzistuoja begalė šiam nuotraukų dekoravimo būdui skirtų priemonių. Tai ir specialūs popieriai, klijai, rašalai, rašikliai, sendinimo technologijos, popieriaus raižymo būdai, dekoratyviniai puošybos elementai: vinukai, kniedės, gėlytės, segtukai, juostelės, sagutės, lipdukai, metaliniai papuošimai, karpiniai ir begalė kitų. Dažnam tokia prekių įvairovė gali apsukti galvą, tačiau nereikia išsigąsti, skrebinimui galima pritaikyti beveik viską, ką turime namuose. Tereikia tik fantazijos.

Skrebinimo darbams labai svarbus aprašymas – rašytinis įvykių, užfiksuotų nuotraukose, bei autoriaus emocijų perteikimas. Aprašymas gali būti ilgas ir nuoseklus, gali būti vos kelios frazės ar žodžiai. Tam tinka naudoti ir eilėraščius, sentencijas.

Pats pagrindinis šio užsiėmimo bruožas – jo teikiamas malonumas. Nepaisant to, kad ir kaip kiekviename mene, čia egzistuoja tam tikros nuotraukų, spalvų parinkimo, išdėstymo ir kitos taisyklės, skrebinimo tikslas – smagiai, su džiaugsmu praleistas laikas teikiantis nepaprastą malonumą gėrintis savo padarytais darbeliais bei džiuginant jais savo šeimos narius ar draugus.

Tekstą paruošė Isida
scrapping.lt@gmail.com
Vartotojo avataras
admin
Vyr. diskusijų administratorius
Vyr. diskusijų administratorius
 
Pranešimai: 32
Užsiregistravo: 2009 Bir 28 21:55


Grįžti į Pirmasis lietuviškas skrebinimo forumas

Grįžti į Informacija ir naujienos

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra